Orhan Kemal Kimdir, Eserleri, Hayatı | Uslu Adam
REKLAMI KAPAT

Orhan Kemal Kimdir, Eserleri, Hayatı

967 kez okundu

Orhan Kemal, yazı hayatına 1939’da şiir ve hikayeyle başlamıştır. Edebiyatımızın usta kalemi Kemal’in 1940 yılında Bursa cezaevinde Nazım Hikmet’le tanışması, yazı hayatının dönüm noktası olur. Zengin olma, sınıf atlama hayalleriyle kavrulmuş ümitleri, yitik dünyaları, küçük sevinçleri, ekmek kavgasını, alın terini, arka sokakları, kıyı köşede kalmışları, mutsuz çoğunlukları ve onların kırık hikayelerini yazan Kemal, toplumsal dokunun sahnelenmesinde ince ve usta bir işçilik sergiler.

Asıl adı Mehmet Raşit Öğütçü olan yazar, 15 Eylül 1914’te Adana’da dünyaya gelmiştir. Bir dönem amelelik, hamallık ve çırçır fabrikalarında işçilik, ambar memurluğu, katiplik yapan Kemal, yaşamının büyük bölümünde ise geçimini yazarlıkla sağlar. Edebiyatımızda toplumsal gerçekçi romanın ustası kabul edilen yazar, 2 Haziran 1970’te Sofya’da hayata gözlerini kapadığında geride pek çok öykü, roman ve şiir bırakmıştır. Orhan Kemal eserleri arasında öne çıkanlardan bazıları, Ekmek Kavgası, Sarhoşlar, 72. Koğuş, Kardeş Payı, Hanımın Çiftliği, Gurbet Kuşları, Kanlı Topraklar, İşsiz, Avare Yıllar, Eskici ve Oğulları’dır.

Eskici ve Oğulları

Eskici ve Oğulları romanı, topal eskici ve iki oğlunun ekmek kavgasını, özlemlerini ve düş döküntülerini konu edinir. Yoksulluğun insanları yozlaştıran, aile bağlarını çözülmeye sürükleyen yönlerini sarsıcı bir dille anlatır. Adana’da, Çukurova’da, kıyı köşede kalmış bir yokluk ve yoksulluk hikayesidir. Bir Sarı Sıcak romanıdır.

Trablus’ta tek bacağını bırakan topal eskici ve iki oğlu, eskici dükkanlarında çalışmaktadır. Fakat küçük dükkan dokuz boğaza yetmemekte, eskici büyük oğlunu dükkandan uzaklaştırmak istemektedir. Her zaman abisinin yanında olan küçük oğul Ali, babasının bu düşüncesine isyan eder. Büyük oğul ise babasının kendince haklı olduğunu düşünür ve mevsimlik işçi olarak kütlü pamuk toplama işine gitmeye karar verir. Ali’de onun bu fikrine katılınca iki kardeş kütlü toplamaya gitmek için hazırlığa başlar, hatta avans bile alırlar. Bunu duyan eskici oğullarını yalnız göndermeye kıyamaz ve onlarla birlikte ailecek gitmeye karar verir. Yolculuk sırasında tanışılan Ünal ile Topal Eskici’nin kızı Zalha birbirlerine tutulurlar. Her iş elinden gelen Ünal kısa zamanda Topal Eskici ve ailesinin gözüne girer. Sıtmadan kırılan ve geldiğine pişman olan eskici, Ünal ile birlikte karısı ve kızını alarak geri döner. Geride kalan iki oğul ise aldıkları avans kadar bile pamuk toplayamadıklarını söyleyen Elci’nin yeni getirdiği işçileri tarlaya sürmesiyle umutsuzluktan ve açlıktan kırılırlar. Sıtma hepsini esir almışken yeni gelen işçilerden Zeynep, onlara umut olur. Küçük oğul Ali’nin de gönlünü çalan Zeynep, onlarla ekmeğini bölüşür.

Orhan Kemal kimdir, Orhan Kemal hayatı, Orhan Kemal eserleri, Orhan Kemal şiirleri, Orhan Kemal edebi kişiliği, Orhan Kemal kitapları, Orhan Kemal hikayeleri, eskici ve oğulları özet

İçeriği Paylaşmak İster misin ?


Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver !
  • Büyüleyici
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkutucu

İçeriği Sosyal Medyada Paylaşmak İster misin ?

Youtube Kanalımıza Abone Olur musun ?

Etiketler :

, , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir