Taşıt Kredisi Şartları, Araç Kredisi Başvurusu | Uslu Adam
REKLAMI KAPAT

Taşıt Kredisi Şartları, Araç Kredisi Başvurusu

106 kez okundu

Taşıt kredisi şartları

Taşıt kredisi kişilerin sıfır ya da 2. el araç alabilmeleri için bankalar tarafından verilen krediye denilmektedir. Taşıt kredisi şartları arasında bankalar krediyi verirken arabayı kendi üzerine ipotek etmektedir. Bunun anlamı, bankaya olan kredi borcunuz bitene kadar hiçbir şekilde aracınızı satamayacağınız ya da bir başkasına devir edemeyeceğinizdir. Ayrıca bu ipotek işlemiyle banka, taşıt kredisini ödemediğiniz durumlar için borcunu güvenceye almakta ve arabanıza el koyabilmektedir. Başlıca taşıt kredisi şartları bunlardır.

Otomobil kredisi ile hayalini kurduğunuz aracı, yıllarca para biriktirmek zorunda kalmadan alabilirsiniz. Aylık taksitler halinde bankaya borçlarınızı ödeyebilir ve çok daha kısa sürede aracınıza kavuşabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken maaş aldığınız ya da çalışmış olduğunuz banka öncelikli olmak şartıyla, taşıt kredisi başvurusunda bulunmaktır.

Araç kredisi hesaplama yapabilmek için bankaların internet sitesine girebilir ve burada bulunan hesaplama araçlarını kullanarak, almak istediğiniz kredi miktarı karşılığında ne kadar ödeyeceğinizi hesaplayabilirsiniz. Bununla birlikte hangi bankaya ne kadar faiz ödeyeceğini hakkında fikir sahibi de olabilirsiniz.  

Taşıt kredisi faiz oranları her bankaya göre değişiklik gösterir. Ayrıca yaz dönemlerinde artmaktadır. Bu faiz oranlarının en uygun olduğu dönemler yıl sonlarıdır. Yani Ekim, Kasım ve Aralık aylarıdır. Çünkü bu aylarda tüm otomobil markaları sıfır ve ikinci el araçları için kampanyalar düzenler ve insanları otomobil almaya teşvik eder. Ayrıca bankaların belirlemiş oldukları kredi verme hedeflerini tamamlamak için de faiz indirimine gitmesi söz konusu olabilir.  

Araç kredisi başvurusu yapabilmek için bankaların internet sitelerini kullanabilir, telefon bankacılığı ile başvuru yapabilir, kısa mesaj yöntemini kullanabilir ya da bankaların şubelerine giderek detayları öğrenebilir ve başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu başvurular sırasında istenen belgeler ise aracın faturası ya da satış sözleşmesi, kimlik fotokopisi, gelir belgesi ya da maaş bordrosu ve ikametgah belgesi şeklindedir.

2. el araç kredisi genellikle, aracı aldığınız bayiler tarafından düzenlenmekte ve halledilmektedir. Ancak arada bir bayi yoksa, yukarıda sayılan belgeler ile birlikte bankaya başvurmanız gerekir. Burada önemli olan nokta 2. el aracın fatura edildiği tarihten itibaren 1 ay içinde kredi kullandırılabiliyor olmasıdır. Ayrıca taşıt kredileri kullanırken zorunlu olarak trafik sigortası ve kasko yaptırmanız gerekebilir.

İçeriği Paylaşmak İster misin ?


Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver !
  • Büyüleyici
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkutucu

İçeriği Sosyal Medyada Paylaşmak İster misin ?

Youtube Kanalımıza Abone Olur musun ?

Etiketler :

, , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir